Tygr

Tygři žijí v Asii, na Sumatře, Jávě a Bali. Živí se goraly, divokými prasaty, jeleny a tury. Tygři se začínají rozmnožovat ve věku 4 - 5 let a dožívají se v průměru 8 - 10 let. Na srsti mají většinou různě poskládané černé čáry, většina jich je svislých (existují i jedinci bez pruhů). Existují bílé formy, většina tygrů je oranžových. Všechny druhy tygrů, ať bílých nebo normálních, mají bílá břicha. Každý tygr má na čele jinak poskládané pruhy. Délka těla činí 1 m a 40 cm - 2 m a 80 cm. Ocas měří 60 cm - 1 m. Váží 65 kg - 300 kg. Je to největší a nejsilnější šelma (podle mě je jaguár těsně po něm (jaguárova kořist zahrnuje i kajmany)). Tygr je největší nepřítel člověka, v pralesích zabijí tygři až 100 lidí za rok.Tygři většinou napadají oběť zezadu. Proto lidé v Sundarbandu, když jdou do pralesa, většinou mají masku vzadu na hlavě. Tygři mají různé zbarvení: zlaté, bílé pruhované, bílé nepruhované a normální. Jiná zbarvení mají většinou tygři odchovaní v zajetí. Tygři se dají ochočit, pouze pokud je člověk vychová od věku 10 dnů. (což platí u všech kočkovitých šelem). Tygři jsou v průměru poměrně vzácní.

Tygr čínský - tento poddruh nebyl v žádné ZOO v ČR.

Tygr indočínský obývá teritorium o velikosti 20 - 70 km2. V ČR můžete vidět v ZOO Liberec jeho bílou formu. Je to poloviční albín, protože mu zůstaly černé pruhy a nemá červené oči ale modré.

Tygr usurijský - sibiřský žije v Asii v Rusku, v severní Korei a v severovýchodní Číně a je jich už jenom 450 - 500 jedinců. Je to nejmohutnější kočkovitá šelma. Má až 300 kg a dožívá se až 20 let. Živí se jelení zvěří a prasaty. Když této potravy není dostatek, nepohrdne ani zajíci. Aby mu nebyla zima, má dlouhou srst, která může dosáhnout až 11 cm. V ČR ho můžete spatřit v ZOO Olomouc, v ZOO Praha, v ZOO Zlín a v ZOO Plzeň. Je odchováván i v chovatelské stanici ve Chvojenci.

Tygr sumaterský žije na ostrově Sumatra v Indonésii. Žije jich méně než 500 kusů, proto je kriticky ohroženým druhem. Díky pruhované srsti je maskovaný ve vysoké trávě. Živí se divokými prasaty, jeleny a ptáky, kořist často zažene do vody a tam ji utopí. Loví i vodní hady. Dokáže najednou pozřít až 50 kg masa. Je to nejmenší druh tygra na světě a zároveň nejtmavší. V ČR ho najdete v ZOO Jihlava, ZOO Brno a v ZOO Praha.

Tygr bengálský žije v jižní Asii, především v Indii. Tygrů už je jen 1 500 jedinců (počet stále klesá). Žije samotářským způsobem, živí se buvoly, zajíci nebo opicemi, na které útočí ze zálohy. Je odchováván i v chovatelské stanici ve Chvojenci.

Tygr malajský žije v ČR v ZOO Ústí nad Labem a v ZOO Praha. V ZOO Praha se v roce 2017 narodila dvě mláďata tohoto druhu. Loví převážně v noci. Živí se převážně obratlovci do velikosti jelena.Vložte svůj text...

Tygr usurijský, ZOO Olomouc

Tygr indický, bílá forma, ZOO Liberec

Tygr sumatérský, ZOO Praha

Tygr sumaterský, ZOO Jihlava

© 2018 Tomovy kočky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky